Обяснителни бележки
Биобиблиографията за Георги Струмски е подготвена по повод 75-годишнината от рождението му. Неговото творчество е голямо по обем и многопосочно, но единствената важна тема, на която той остава верен, това е любовта към родния Кюстендилски край и родината. С предлагания библиографски портрет библиотечната общност на РБ «Ем. Попдимитров» засвидетелства своята почит и уважение към твореца Георги Струмски, който се е превърнал в емблематична фигура не само за Кюстендилския край, но и за цялата българска духовност и култура.
Това е първият опит за цялостно библиографско изследване върху творчеството на Георги Струмски и литературата за него у нас и в чужбина, на български и други езици. Обхваща се периода от 1949 г., когато в местния печат се появява първата му публикация /подписана под истинското му име Георги Асенов/, до днес.
Творчеството му е било обект на библиографски справки. Сред тях ще отбележим публикацията на Нора Николчина и др.(вж № 704), която представлява общ биобиблиографски указател за Георги Струмски, Кирил Божилов и Марко Ганчев, изд. от Дома за литература и изкуства за деца и юноши през 1982 г.
Целта на нашия библиографски труд е да се представи по възможност пълно обемното творчество на Георги Струмски. При издирването на материалите „от” и „за” него бяха използвани: каталога и краеведската картотека на РБ „Ем. Попдимитров”, гр. Кюстендил, изданията на ретроспективната и текуща Национална библиография, както и личния архив на автора. По-голяма част от откритите библиотечни материали бяха прегледани „de visu”.
Издирената литература е подредена в три основни структурни части : Произведения от Георги Струмски на български език ; Произведения от Георги Струмски на чужди езици и Публикации за Георги Струмски. Извън основния корпус са включени : Приложение – „Наградени книги” ; „Справочен апарат” и „Снимков материал”.
В първата част материалите са подредени в четири раздела : „Книги и сборници”; „Публикации в периодичния печат и сборници”; „Музикални произведения по текст на Георги Струмски”; „Грамофонни плочи и касети”.
В раздела „Книги и сборници” са включени пет подраздела : „Самостоятелно издадени и в съавторство”; „Съставител и редактор”; „Георги Струмски – преводач”; „Предговор и послеслов към книги” и „Съставител на учебна литература”. Всички материали са подредени хронологично и азбучно.
Най-обемен в тази част от библиографията е вторият раздел „Публикации в периодичния печат и сборници”. Той включва четири подраздела: „Публикации от Георги Струмски – публикувани отделно”; „Литературна критика”; „Рецензии от Георги Струмски” и „Интервюта”. Библиографските записи са дадени хронологично по годините на публикуване, а във всяка година – азбучно. За едни и същи творби на Георги Струмски, които са публикувани в различни източници, са направени сводни описания, представени в хронологичен ред, като е отбелязано: „Виж и:”.
В самостоятелен раздел са представени „Музикални произведения по текст на Г. Струмски”, отпечатани в специални музикални издания. Описанието им е пълно – съдържа данни не само за композитора, но и предназначението на творбата за различни състави. Подреждането е хронологично, по годините на издаване им.
Следващият пети раздел е „Грамофонни плочи и касети”, който обхваща аудио-визуалните издания на произведения от Георги Струмски. Тук липсва хронология, тъй като само една от плочите има година на издаване, затова подреждането е строго азбучно.
Във втората самостоятелна част са включени „Произведения от Георги Струмски на чужди езици”. Издирените материали са подредени хронологично. Езиците, на които е превеждан авторът са : руски, казахски, азербайджански и немски.
Като трета основна структурна част е обособена частта „Публикации за Георги Струмски”, която има три раздела: „Книги”, „Публикации в периодичния печат” и „Рецензии за негови произведения”. Първите два раздела са подредени хронологично, а в третия липсва хронология, тъй като библиотечните единици вече присъстват в общата хронология на първата основна част, в първи раздел – „Книги и сборници”.
Всички описани книги и сборници от Георги Струмски, в които има поместени стихотворения и с които е работено „de visu”, са разкрити по съдържание.
Справочният апарат включва:
Именен показалец. Отразява имената на лицата, свързани с включените публикации и с точно посочване на тяхната роля.
Показалец на произведенията на Георги Струмски. Тук присъстват всички заглавия от публикациите на автора. Тези, които са на чужд език са групирани в края.
Показалец на стихотворенията. Изведени са всички заглавия на публикуваните стихотворения на Г. Струмски в книги, сборници и периодични издания.
Издирените материали, които са „от” него и са посветени на Кюстендилския край, са обозначени с маркер „*” в показалците на стихотворенията и на произведенията. Те са изведени най-отпред, извън общото азбучно подреждане, като са обособени в отделна група, подредени също хронологично.
Показалец на периодичните издания, в които е сътрудничил. Отразява имената на периодичните издания, подредени азбучно.
Хронологичен показалец. Разкрива годините на публикуване на всички описани библиотечни единици.
Показалец на езиците, на които са преведени произведенията на Г. Струмски. Те също са подредени азбучно.
Материалите са описани съгласно действащите стандарти: БДС 15419-82 “Библиографско описание на книгите”; БДС 17269-91 “Библиографско описание : Аналитично описание на съставни части от публикации в книжни материали”; БДС 11452-86 “Съкращения на наименованята на български периодични издания”; БДС 9736-82 “Съкращения на български думи и словосъчетания в библиографското описание на печатните издания”; ISBD (NBM) Международен стандарт за библиографско описание на некнижни материали.
Биобиблиографията е предназначена за специалисти в областта на литературата, библиографи, библиотекари, студенти, ученици и всички, които проявяват интерес към творчеството на Георги Струмски.
От съставителите
Изданието е представено в книжен и електронен вид. Двата варианта са равностойни като справочни средства и осигуряват удобен достъп според предпочитанията на аудиторията.
Иконата,
съпътстваща библиографски описания
показва
възможност за достъп до сканиран документ
или корица. При кликване върху иконата в
отделен прозорец се показва сканирания
текст.
За
навигация в прозореца на менютата е
поставен бутон .
При кликване върху него се показва
основното меню.
За подготовка на изданията е използвана технология за база данни и софтуер на фирма СофтЛиб ООД.