За библиографията

 

Регионална библиотека "Емануил Попдимитров", Кюстендил. Биньо Иванов. Био-библиографски указател, 2015

     

 

Home
За библиографията
Биография
Другите за поета
Библиография
Фотогалерия

 

 

 

 

 

През 2009 г., по случай 70-годишнината от рождението на поета беше направен първият опит за цялостно библиографско изследване върху творчеството на Биньо Иванов и литературата за него у нас и в чужбина, на български и други езици. Първото издание обхваща  периода от 1958 г., когато в сп. «Родна реч» се появяват първите му публикации (в рубриката «Първи стъпки»), до февруари 2009 г. Тази библиография беше реализирана в два формата - равностойни като справочни средства – книжен и електронен (онлайн на сайта на Регионална библиотека "Емануил Попдимитров", град Кюстендил).

Актуализираното второ онлайн издание разширява периода до края на 2014 г. Добавени са нови 62 библиографски описания на книги, части от книги и сборници, периодични издания, интернет публикации и електронни ресурси. Появата в публичното пространство на два сборника с публикации за Биньо Иванов, както и композиране на песни по негов текст, наложи структурни промени. Разкрити са 2 нови раздела – «Книги за Биньо Иванов» и «Електронни ресурси».

Целта на този библиографски труд е да се представи по възможност пълно и самостоятелно творчеството на Биньо Иванов, който е живял и работил в гр. Кюстендил и трайно се е вписал в културната атмосфера на града.

При издирването на материалите «от» и «за» него бяха използвани: каталозите и краеведската картотека на РБ «Ем. Попдимитров», гр. Кюстендил, изданията на ретроспективната и текуща национална библиография, Интернет, както и личния архив на семейството и приятелите му. По-голяма част от откритите библиотечни материали са прегледани «de visu».

Издирената литература е подредена в седем основни структурни части :

Произведения от Биньо Иванов на български език.

В тази част материалите са систематизирани в два раздела.

Книги. Включени са самостоятелно издадените книги на български език. Към всяко описание са разкрити книгите по съдържание и са отразени рецензиите за тях.

Публикации в периодични издания и сборнициВключва: Стихотворения, разкази, епиграми, пиеси, рецензии, есета, статии, отзиви. При еднакви заглавия на стихотворенията, но със различно съдържание, в скоби е посочен и първият стих. В този раздел едни и същи публикации, излизали в различни издания и различни години, са представени в сводни описания, като е отбелязано: «Също и в:».

В раздела «Електронни ресурси» са представени такива с отдалечен и локален достъп – CD, DVD .

Биньо Иванов – Редактор.

Произведения от Биньо Иванов на чужди езици.

Тук са представени произведения, които са преведени на други езици. Изследването показа, че е преведена само една книга на унгарски, а отделни стихотворения са включени в сборници на различни езици. Описанията са на оригиналния език.

Биньо Иванов като преводач.

Разделът обхваща произведения, които Б. Иванов е превеждал «от» и «на» български език.

В раздел «Интервюта» са включени интервюта, направени с Биньо Иванов.

В шеста самостоятелна част са: Публикации за Биньо Иванов, която има три раздела: «Книги»,  «Статии в книги, сборници и периодични издания» и «Филми».

Всички описания в корпуса са подредени хронологично, а в една календарна година – азбучно.

Забележките към някои от библиографските описания доразвиват съдържанието. Към някои от тях са приложени и Интернет адреси, на които потребителят може да открие пълния текст.

В самостоятелна част са представени «Публикации в интернет». Посочени са адресите на всички публикации от/за него в интернет. Тук липсва хронология, затова подреждането е азбучно.

В Приложения е представен снимков материал.

 Справочният апарат включва показалци, които улесняват използването на съдържащата се в корпуса информация от различни ресурси и обогатява значително справочно-информационните му възможности.

Именен показалец. Отразява имената на лицата, споменати в библиографските записи и посочва тяхната авторска отговорност.

Показалец на заглавията на самостоятелно издадените книги.

Показалец на стихотворенията на Биньо Иванов по заглавия.

Показалец на публицистичните и прозаичните жанрове.

Показалец на периодичните издания, в които е публикувал Биньо Иванов.

Показалец на езиците, «от»  и «на» които е превеждал Биньо Иванов.

Показалец на езиците, на които е превеждан Биньо Иванов.

Показалец на публикациите за Биньо Иванов

 Материалите са описани съгласно действащите стандарти: БДС 15419-82 «Библиографско описание на книгите»; БДС 17269-91 «Библиографско описание : Аналитично описание на съставни части от публикации в книжни материали»; БДС 11452-86 «Съкращения на наименованията на български периодични издания»; БДС 9736-82 «Съкращения на български думи и словосъчетания в библиографското описание на печатните издания»; ISBD (NBM) Международен стандарт за библиографско описание на некнижни материали.

Био-библиографията ще даде възможност на изследователите-литературоведи да проучат детайлно творчеството на Биньо Иванов, да потърсят мястото му в съвременната българска литература. Указателят би представлявал интерес и за по-широка читателска аудитория – литературоведи, творци, преподаватели, студенти, културни дейци и краеведи.

Изказваме специална благодарност на Александър Андреев - редактор в Българската редакция на радио «Дойче Веле» в Кьолн.

Признателност дължим на доц. д-р Дьорд Сонди – българист, преводач, бивш директор на Унгарския културен център в България.

Горещи благодарности на литературния критик Константин Еленков, поетесата Екатерина Йосифова, художника Иван Кирков, Елеонора Попниколова, Светослав Петров, Виолета Атанасова, Детелин Ников и Първан Кирилов.

Благодарим на колегите от РБ ”Николай Вранчев” – Смолян и Стела Зидарова от Столична библиотека.

Признателни сме на семейството на поета, както и на всички, които проявиха съпричастност към нашата изследователска и събирателска дейност.

Иконата , съпътстваща библиографски описания, показва възможност за достъп до сканиран документ или корица. При кликване върху иконата в отделен прозорец се показва сканирания текст.

Интернет адреси, на които можете да прочетете документи, свързани с описанията, са означени  с икона . При кликване върху иконата Интернет публикацията се отваря в отделен прозорец. При някои описания онлайн публикацията е дублирана и с локално съхранен текст, за да се осигури достъп и при промяна на адреса. Иконата  показва, че към описанието има аудио връзка.

За подготовка на изданията е използвана технология за база данни и софтуер на фирма СофтЛиб ООД.

От съставителите:

Искра Маркова, Диана Минева, Виолета Богданска

Регионална библиотека "Емануил Попдимитров"

Home | За библиографията | Биография | Другите за поета | Библиография | Фотогалерия

Регионална библиотека "Емануил Попдимитров", Кюстендил

СофЛиб ООД  - софтуер "Библиография" и дизайн

Актуализация 31-март-2015   Най-добър достъп до био-библиографията с Internet Explorer, Firefox